dumánci - turistický oddíl a tábor
Menu AKTUALITY O NÁS DĚTSKÝ TÁBOR PRÁCE S MLÁDEŽÍ KRONIKA GALERIE PARTNEŘI TÁBOŘIŠTĚ ZPĚVNÍK

Práce s mládeží

Naše nezisková organizace pracuje s mládeží již od samého počátku v roce 2008. Dlouho před tím, než organizace získala své jméno a oficiálně vznikla. Společnými atributy prvních akcí byla činnost v přírodě, spousta venkovních a stolních her, zpěv za doprovodu kytary, ale třeba i společná příprava jídla a úklid chalupy. Cílem bylo přivést děti k poznání, že se mohou bavit i bez počítačů, bez alkoholu a dokonce i prací.

Abychom mohli naše akce neustále zlepšovat, účastní se někteří naši členové mezinárodních školících akcí v rámci programu Erasmus+. V roce 2015 se nám ve spolupráci se zahraničními partnery podařilo uspořádat naše první školení zaměřené na nejnovější trendy v oblasti neformální výuky mládeže. O rok později jsme v Táboře zorganizovali další podobný projekt, jehož tématem bylo interkulturní učení. 


Naše mezinárodní aktivity se významně rozrostly v roce 2017 kdy se nám podařilo uspořádat hned pět vlastních mezinárodních školení a mládežnických výměn. Těchto akcí se zúčastnilo celkově 150 mladých lidí z jedenácti evropských zemí a z Turecka. Nejatraktivnější z nich byl pravděpodobně projekt Get Your Own Picture, při kterém účastníci natáčeli své vlastní krátké filmy v Praze a také školení Digital Youth, které jsme pořádali v Turecké Pataře.

Vlajkovou lodí našich mezinárodních projektů se stává mládežnická výměna Summer Camp Advanture, na níž předáváme své zkušenosti s vedením táborů nadšeným zájemcům z Česka, Slovenska a Španělska a Polska. V letošním roce proběhne už 4. ročník tohoto projektu.

Naším dosud největším úspěchem je školení v Libanonu, které jsme uspořádali v únoru 2019 ve spolupráci s organizací Amel Association, která v Libanonu pomáhá uprchlíkům ze Sýrie, a zkušenou školitelkou Ievou Grundsteine. Během osmi dní v Bejrútu jsme se podívali do uprchlického tábora, do centra pro vzdělávání a podporu uprchlíků, vyslechli jsme jejich osobní příběhy a zjistlii, jakými způsoby jim organizace Amel v jejich situaci pomáhá.


V roce 2020 nám práci zkomplikovala pandemie, přesto se nám podařilo zorganizovat tři projekty - školení pro pracovníky s mládeží v Říčanech (v březnu, než celá ta patálie vypukla) a dvě letní výměny mládeže na našem tábořišti u Lužnice.

V roce 2021 jsme potom opět o trochu posunuli hranice našeho působení, když jsme uspořádali školení Digital Youth v arménském Jerevanu. Šlo o velmi povedený projekt, díky kterému se spousta mladých Evropanů poprvé na vlastní kůži setkala s životem ve válečném konfliktu.

Každý rok také vysíláme mnoho mladých lidí na projekty pořádané našimi partnerskými organizacemi po celé Evropě. Pokud byste měli chuť se těchto projektů účastnit, neváhejte a napište svůj motivační dopis na lukas.dumsky@centrum.cz.


Erasmus+

Mezinárodní projekty, které organizujeme, jsou spolufinancovány Evropskou unií v rámci programu Erasmus+.

 


Dům zahraniční spolupráce

Spolupracujeme proto s Domem zahraniční spolupráce, který je zodpovědný za koordinaci vzdělávacích programů EU v rámci České republiky.


V současné době hledáme účastníky na tyto projekty:


Hledáme účastníky: World in Your Hands

Druh projektu: výměna mládeže

Termín: 15. - 27. 6. 2023

Místo konání: Slavňovice, Česká republika

Popis:

As our European society is becoming more and more multi- and intercultural, it is becoming more and more important to learn about other countries and cultures and learn how to work with people coming from different backgrounds. After the teambuilding activities are done, we will spend 4 days (since 4 countries are involved in the project) “travelling” to each country and learn about its culture, habits, languages and more directly from the people that actually live there in an interesting and playful way. This way, the participants of the project will also gain valuable experience of organizing non-formal learning activities for other people, taking responsibilities and become confident leaders.

Více informací se dozvíte v infopacku: