dumánci - turistický oddíl a tábor
Menu AKTUALITY O NÁS DĚTSKÝ TÁBOR PRÁCE S MLÁDEŽÍ KRONIKA GALERIE PARTNEŘI TÁBOŘIŠTĚ ZPĚVNÍK

Práce s mládeží

Naše nezisková organizace pracuje s mládeží již od samého počátku v roce 2008. Dlouho před tím, než organizace získala své jméno a oficiálně vznikla. Společnými atributy prvních akcí byla činnost v přírodě, spousta venkovních a stolních her, zpěv za doprovodu kytary, ale třeba i společná příprava jídla a úklid chalupy. Cílem bylo přivést děti k poznání, že se mohou bavit i bez počítačů, bez alkoholu a dokonce i prací.

Abychom mohli naše akce neustále zlepšovat, účastní se někteří naši členové mezinárodních školících akcí v rámci programu Erasmus+. V roce 2015 se nám ve spolupráci se zahraničními partnery podařilo uspořádat naše první školení zaměřené na nejnovější trendy v oblasti neformální výuky mládeže. O rok později jsme v Táboře zorganizovali další podobný projekt, jehož tématem bylo interkulturní učení. 


Naše mezinárodní aktivity se významně rozrostly v roce 2017 kdy se nám podařilo uspořádat hned pět vlastních mezinárodních školení a mládežnických výměn. Těchto akcí se zúčastnilo celkově 150 mladých lidí z jedenácti evropských zemí a z Turecka. Nejatraktivnější z nich byl pravděpodobně projekt Get Your Own Picture, při kterém účastníci natáčeli své vlastní krátké filmy v Praze, a také školení Digital Youth, které jsme pořádali v Turecké Pataře.

Vlajkovou lodí našich mezinárodních projektů se na čas stala mládežnická výměna Summer Camp Advanture, na níž jsme předávali své zkušenosti s vedením táborů nadšeným zájemcům z Česka, Slovenska a Španělska a Polska a kterou jsme v různých verzích a obměnách uspořádali čtyři roky po sobě.

Naším dosud největším úspěchem je školení v Libanonu, které jsme uspořádali v únoru 2019 ve spolupráci s organizací Amel Association, která v Libanonu pomáhá uprchlíkům ze Sýrie, a zkušenou školitelkou Ievou Grundsteine. Během osmi dní v Bejrútu jsme se podívali do uprchlického tábora, do centra pro vzdělávání a podporu uprchlíků, vyslechli jsme jejich osobní příběhy a zjistlii, jakými způsoby jim organizace Amel v jejich situaci pomáhá.


V roce 2020 nám práci zkomplikovala pandemie, přesto se nám podařilo zorganizovat tři projekty - školení pro pracovníky s mládeží v Říčanech (v březnu, než celá ta patálie vypukla) a dvě letní výměny mládeže na našem tábořišti u Lužnice.

V roce 2021 jsme potom opět o trochu posunuli hranice našeho působení, když jsme uspořádali školení Digital Youth v arménském Jerevanu. Šlo o velmi povedený projekt, díky kterému se spousta mladých Evropanů poprvé na vlastní kůži setkala s životem ve válečném konfliktu. Tuhle zkušenost pak účastníci reflektovali ve svých - velmi povedených - krátkých filmech, které můžete vidět na našem kanálu na YouTube. V roce 2022 jsme uspořádali v Turecku již čtvrtou verzi projektu Digital Youth a na náš úspěšný projekt Summer Camp Adventure navázali projektem Summer Camp Challenge, když jsme se prostřednictvím mládežnické výměny podělili o naše zkušenosti s pořádáním aktivit pro děti s tureckými účastníky.

Každý rok také vysíláme mnoho mladých lidí na projekty pořádané našimi partnerskými organizacemi po celé Evropě. Pokud byste měli chuť se těchto projektů účastnit, neváhejte a napište svůj motivační dopis na lukas.dumsky@centrum.cz.


Erasmus+

Mezinárodní projekty, které organizujeme, jsou spolufinancovány Evropskou unií v rámci programu Erasmus+.

 


Dům zahraniční spolupráce

Spolupracujeme proto s Domem zahraniční spolupráce, který je zodpovědný za koordinaci vzdělávacích programů EU v rámci České republiky.


V současné době hledáme účastníky na tyto projekty:


Hledáme účastníky: Inclusion with Digital Art

Druh projektu: výměna mládeže

Termín: 1. - 9. 10. 2023

Místo konání: Mersin, Turecko

Popis:

Digital art, which emerged in the 1960s, was created in order to draw attention to social problems by reaching and influencing large masses of people. Are you interested in social (and societal :)) issues and would like to learn to address them in new, creative ways? Would you like to learn to make an impact on people around you by painting a digital picture or shooting a video? Or are you already experienced in digital art and would like to become more socially active? In the project, you will join like-minded people, exchange experiences and opinions, learn a variety of new skills (creativity, digital skills, communication in English...) and work on interesting art projects. During this process, you will gain new international friends and explore the beautiful city and beaches of Mersin.

Více informací najdete v infopacku níže. Pokud máte o projekt zájem, vyplňte prosím přihlašovací formulář.


Hledáme účastníky: Skin in the Game

Druh projektu: školení pro pracovníky s mládeží

Termín: 19. - 28. 10. 2023

Místo konání: Tábor, Česká republika

Popis:

The training course „Skin in the Game" will gather young leaders who are starting to be active in youth work and need to gain more experience in order to turn into independent “leaders” that are able to organize activities on their own. Together, participants are going to work on their leaderships and communication skills, get more knowledge about the area of youth work and non formal education, try to organize educational activities on their own and gain confidence and motivation to become active youth workers. The training course is based on principles of non formal education no lectures, lots of various activities and games, hands on experience.

Více informací a přihlášku najdete v infopacku:


Hledáme účastníky: Improving Technological Skills of Youth

Druh projektu: výměna mládeže

Termín: 30.10. - 8. 11. 2023

Místo konání: Erdemli, Turecko

Popis:

Our project aims to improve young people's motivation on using digital tools and raise awareness on digital entrepreneurship. We want to give participants useful knowledge and show them different aproach to problem solving. After the exchange, the youth participants will have the potential to: improve technology skills related to real life obstacles, provide safe and conscious internet usage, provide the use of alternative Web 2.0 by reducing online games and social media addiction, develop skills to cope with cyber bullying, participate in more social activities (excursions and sports activities, social responsibility projects, etc.), reduce technology addiction and increase their skills to combat useless social media activities. We want to create space for multicultural dialogue and place for developing ideas. We will work through methods such as workshops, debates, sessions with specialists, recreating experiments.

Více informací najdete v infopacku níže. Pokud máte o projekt zájem, vyplňte prosím přihlašovací formulář.