dumánci - turistický oddíl a tábor

práce s mládeží / oddíl Dumánci

Práce s mládeží

Naše nezisková organizace pracuje s mládeží již od samého počátku v roce 2008. Dlouho před tím, než organizace získala své jméno a oficiálně vznikla. Společnými atributy prvních akcí byla činnost v přírodě, spousta venkovních a stolních her, zpěv za doprovodu kytary, ale třeba i společná příprava jídla a úklid chalupy. Cílem bylo přivést děti k poznání, že se mohou bavit i bez počítačů, bez alkoholu a dokonce i prací.

Abychom mohli naše akce neustále zlepšovat, účastní se někteří naši členové mezinárodních školících akcí v rámci programu Erasmus+. V roce 2015 se nám ve spolupráci se zahraničními partnery podařilo uspořádat naše první školení zaměřené na nejnovější trendy v oblasti neformální výuky mládeže. O rok později jsme v Táboře zorganizovali další podobný projekt, jehož tématem bylo interkulturní učení. 

Naše mezinárodní aktivity se významně rozrostly v roce 2017 kdy se nám podařilo uspořádat hned pět vlastních mezinárodních školení a mládežnických výměn. Těchto akcí se zúčastnilo celkově 150 mladých lidí z jedenácti evropských zemí a z Turecka. Nejatraktivnější z nich byl pravděpodobně projekt Get Your Own Picture, při kterém účastníci natáčeli své vlastní krátké filmy v Praze a také školení Digital Youth, které jsme pořádali v Turecké Pataře. (Do slunné Antalye se se shodným projektem podíváme i v letošním roce.)

Vlajkovou lodí našich mezinárodních projektů se stává mládežnická výměna Summer Camp Advanture, na níž předáváme své zkušenosti s vedením táborů nadšeným zájemcům z Česka, Slovenska a Španělska. Letos očekáváme účastníky také z Polska a Finska.

Naší současnou největší výzvou je školení v Libanonu, které pořádáme s naší nejzkušenější školitelkou Ievou Grunstein, které se pravděpodobně uskuteční zkraje roku 2019. Toto školení nabídne přímý kontakt s uprchlickou krizí a dalšími důsledky občanské války v Sýrii.

Každý rok také vysíláme mnoho mladých lidí na projekty pořádané našimi partnerskými organizacemi po celé Evropě. Pokud byste měli chuť se těchto projektů účastnit, neváhejte a napište svůj motivační dopis na lukas.dumsky@centrum.cz.

 

V současné době hledáme účastníky na tyto projekty:

 

Dance It Out (12. - 19. 7. 2019, Slovensko)

Výměna mládeže, která se bude konat v červenci 2019 na Slovensku si klade za cíl seznámit účastníky se zdravým životním stylem a k dosažení tohoto účelu se chystá využít velkého množství rozličných metod a aktivit. Během projektu se účastníci naučí základy Zumby a to dost dobře na to, aby se později i sami prostřednictvím tance mohli udržovat zdraví a ve formě. Na programu bude také učení se o stravování a příprava zdravého jídla.  Dalšími aktivitami jsou také třeba role-play, storytelling a nebudou chybět četné příležitosti k interakci s místními lidmi a poznávání Košic - program bude zkrátka opravdu pestrý. Na závěr se účastníci zamyslí, jak by mohli propagovat zdravý životní styl ve svých komunitách a vytvoří konkrétní plány. Projektu se zúčastní mladí lidé z Česka, Slovenska, Litvy, Turecka, Španělska a Chorvatska, jistě tedy bude mnoho prostoru k poznávání jiných kultur.

V případě zájmu nás kontaktujte na adrese lukas.dumsky@centrum.cz nebo rovnou vyplňte online přihlášku.

Více informací se dozvíte v infopacku:

 

Finger-travelling (24. 7. - 5. 8. 2019, Česká republika)

Finger-travelling je výměna mládeže, která se bude konat o letních prázdninách na našem krásném tábořišti u řeky Lužnice. Zúčastní se jí 26 mladých lidí z České republiky, Slovenska, Španělska, Polska a Turecka. Tématem projektu je poznávání kultur, ze kterých účastníci pocházejí. Pět dní tedy strávíme tím, že budeme "cestovat" po světě a účastníci z každé země budou mít pro sebe jeden den, ve kterém ostatním zkusí co nejlépe přiblížit život ve své zemi. Prostřednictvím her se ale naučíme také mnoho dalšího a na konci projektu se pokusíme nové poznatky předat dál (třeba místním lidem). Během projektu podnikneme výlet na nějaké zajímavé místo podle výběru účastníků a jistě zbyde čas i na návštěvu nedalekého města Tábor.

V případě zájmu nás kontaktujte na adrese lukas.dumsky@centrum.cz.

Více informací a přihlášku najdete v infopacku:

 

Nature and Primitive Technology (konec srpna 2019, Španělsko)

Výměna mládeže "Nature and Primitive Technology" se bude konat na konci srpna 2019 ve parádně nádherném prostředí španělských hor nedaleko města León plného historických památek. Zúčastní se jí mladí lidé z České republiky, Španělska, Řecka, Chorvatska, Finska a Itálie. Cílem projektu je na chvíli se oprostit od každodenního života, ve kterém jsme obklopeni všemožnými technologiemi a objevovat, jaké to je žít uprostřed přírody. Zároveň si často neuvědomujeme, jak moc nám technika každý den usnadňuje život, cílem projektu je tedy také naučit se o sebe sami postarat - uvařit si jídlo, obstarat bydlení, atd. Narazíme tudíž určitě na témata, jako je leadership nebo třeba udržitelnost, zažijeme spoustu zajímavých diskusí, teambuildingových aktivit a her a poznáme nové kamarády z různých zemí.

V případě zájmu nás kontaktujte na adrese lukas.dumsky@centrum.cz nebo rovnou vyplňte online přihlášku.

Více informací o projektu najdete na jeho webových stránkách nebo v infopacku:

 

Stay Together in Solidarity (říjen 2019, Albánie a prosinec 2019, Itálie)

Projekt bude tvořen ze dvou částí:

Pětidenní studiní návštěva se odehraje v říjnu 2019 v Albánii. Cílem je naučit se pracovní postupy a metody od albánské hostitelské organizace, která pracuje se znevýhodněnými mladými lidmi a zapojuje se do programu European Solidarity Corps. Během návštěvy se podíváme do poboček organizace v Tiraně, Shkodře a Fieri. Každý partner do Albánie vyšle dva účastníky.

Pětidenní kontaktní seminář se uskuteční v prosinci 2019 v Neapolsku v Itálii. Bude příležitostí pro pracovníky s mládeží, aby sdíleli své zkušenosti v oblasti organizování ESC projektů, vysílání dobrovolníků a v práci s mládeží obecně. Cílem je vytvořit partnerství mezi našimi organizacemi, přispět k vytváření nových mezinárodních projektů a motivovat mladé lidi, aby se účastnili dobrovolnických projektů.

V případě zájmu nás kontaktujte na adrese lukas.dumsky@centrum.cz.

Více informací se zde brzy objeví v infopacku.

 

Digital Youth (květen/červen 2020, Arménie)

Projekt Digital Youth jsme organizovali v minulosti již dvakrát v Turecku, tentorkát jsme se rozhodli posunout interkulturní poznávání ještě o kousek dál a vyrazit až do Arménie. Na rozdíl od místa však myšlenka zůstává stejná. Cíle projektu jsou vlastně dvojí - jedním je rozvinout mezi účastníky interkulturní dialog a vést je k většímu porozumění a toleranci lidí, kteří se nějakým způsobem liší od většiny. Druhým cílem je naučit účastníky pracovat s audiovizuální technikou (fotoaparát, kamera). V druhé polovině projektu se následně oba cíle spojí v jeden, účastníci mají úkol natočit vlastní krátký film na téma interkulturní citlivosti, čímž získají nejen zkušenosti spojené s natáčením (příprava, kamera, editování, hraní ve filmu), ale také s týmovou prací pod tlakem omezeného času, vymění si zkušenosti z mnoha různých oborů a naučí si sami zodpovědně plánovat svou činnost. 

V případě zájmu nás kontaktujte na adrese lukas.dumsky@centrum.cz.

Infopack is coming soon.

 

Již jsme organizovali tyto projekty:

2015 - Magic of Non-Formal Learning

2016 - Multipliers of ICL and ICD

2017 - Get Your Own Picture

2017 - Summer Camp Adventure

2017 - Feeling Outdoor

2017 - Digital Youth (Turecko)

2017 - Eco Possibilities for Entrepreneurship

2018 - Games for Change

2018 - Summer Camp Adventure

2018 - Youth Play

2018 - Digital Youth

2019 - Respect for Diversity - Everybody's Business (Libanon)

2019 - Summer Camp Adventure

 

Vyslali jsme účasníky na tyto projekty v zahraničí:

2016 - Eco-Entrepreneur (Vysoké Tatry)

2017 - Gender Awareness to be Aware (Estonsko)

2017 - Multipliers of Non-formal and Intercultural Communication (Turecko)

2017 - Creative Entreprise (Italy)

2017 - 2019 - The Long Way to Europe (Rumunsko, Polsko, Itálie, Kypr)

2018 - Through Outdoor Experiential Learning to the Best of You(th)

2018 - EMpathY: Emotional Management, The Path for Youth - TC (Rumunsko)

2018 - Green Youth Media (Turecko)

2018 - EMpathY: Emotional Management, The Path for Youth - YE (Rumunsko)

2019 - Critical Thinking Youth FORCE

www.dumanci.cz | DUMÁNCI Tom - turistický oddíl a tábor tvorba www: www.KALI.cz