dumánci - turistický oddíl a tábor
Menu AKTUALITY O NÁS DĚTSKÝ TÁBOR PRÁCE S MLÁDEŽÍ KRONIKA GALERIE PARTNEŘI TÁBOŘIŠTĚ ZPĚVNÍK

Práce s mládeží

Naše nezisková organizace pracuje s mládeží již od samého počátku v roce 2008. Dlouho před tím, než organizace získala své jméno a oficiálně vznikla. Společnými atributy prvních akcí byla činnost v přírodě, spousta venkovních a stolních her, zpěv za doprovodu kytary, ale třeba i společná příprava jídla a úklid chalupy. Cílem bylo přivést děti k poznání, že se mohou bavit i bez počítačů, bez alkoholu a dokonce i prací.

Abychom mohli naše akce neustále zlepšovat, účastní se někteří naši členové mezinárodních školících akcí v rámci programu Erasmus+. V roce 2015 se nám ve spolupráci se zahraničními partnery podařilo uspořádat naše první školení zaměřené na nejnovější trendy v oblasti neformální výuky mládeže. O rok později jsme v Táboře zorganizovali další podobný projekt, jehož tématem bylo interkulturní učení. 


Naše mezinárodní aktivity se významně rozrostly v roce 2017 kdy se nám podařilo uspořádat hned pět vlastních mezinárodních školení a mládežnických výměn. Těchto akcí se zúčastnilo celkově 150 mladých lidí z jedenácti evropských zemí a z Turecka. Nejatraktivnější z nich byl pravděpodobně projekt Get Your Own Picture, při kterém účastníci natáčeli své vlastní krátké filmy v Praze, a také školení Digital Youth, které jsme pořádali v Turecké Pataře.

Vlajkovou lodí našich mezinárodních projektů se na čas stala mládežnická výměna Summer Camp Advanture, na níž jsme předávali své zkušenosti s vedením táborů nadšeným zájemcům z Česka, Slovenska a Španělska a Polska a kterou jsme v různých verzích a obměnách uspořádali čtyři roky po sobě.

Naším dosud největším úspěchem je školení v Libanonu, které jsme uspořádali v únoru 2019 ve spolupráci s organizací Amel Association, která v Libanonu pomáhá uprchlíkům ze Sýrie, a zkušenou školitelkou Ievou Grundsteine. Během osmi dní v Bejrútu jsme se podívali do uprchlického tábora, do centra pro vzdělávání a podporu uprchlíků, vyslechli jsme jejich osobní příběhy a zjistlii, jakými způsoby jim organizace Amel v jejich situaci pomáhá.


V roce 2020 nám práci zkomplikovala pandemie, přesto se nám podařilo zorganizovat tři projekty - školení pro pracovníky s mládeží v Říčanech (v březnu, než celá ta patálie vypukla) a dvě letní výměny mládeže na našem tábořišti u Lužnice.

V roce 2021 jsme potom opět o trochu posunuli hranice našeho působení, když jsme uspořádali školení Digital Youth v arménském Jerevanu. Šlo o velmi povedený projekt, díky kterému se spousta mladých Evropanů poprvé na vlastní kůži setkala s životem ve válečném konfliktu. Tuhle zkušenost pak účastníci reflektovali ve svých - velmi povedených - krátkých filmech, které můžete vidět na našem kanálu na YouTube. V roce 2022 jsme uspořádali v Turecku již čtvrtou verzi projektu Digital Youth a na náš úspěšný projekt Summer Camp Adventure navázali projektem Summer Camp Challenge, když jsme se prostřednictvím mládežnické výměny podělili o naše zkušenosti s pořádáním aktivit pro děti s tureckými účastníky.

Každý rok také vysíláme mnoho mladých lidí na projekty pořádané našimi partnerskými organizacemi po celé Evropě. Pokud byste měli chuť se těchto projektů účastnit, neváhejte a napište svůj motivační dopis na lukas.dumsky@centrum.cz.


Erasmus+

Mezinárodní projekty, které organizujeme, jsou spolufinancovány Evropskou unií v rámci programu Erasmus+.

 


Dům zahraniční spolupráce

Spolupracujeme proto s Domem zahraniční spolupráce, který je zodpovědný za koordinaci vzdělávacích programů EU v rámci České republiky.


V současné době hledáme účastníky na tyto projekty:


Hledáme účastníky: Racism-free World

Druh projektu: výměna mládeže

Termín: 25. 3. - 3. 4. 2024

Místo konání: Panonska Vas, Slovinsko

Obsah projektu:

Racism is a form of discrimination based on prejudices about racial differences between people. It is expressed through behavior, discrimination and actions. Despite the progress made in the last decade, racism remains a deep problem and issue in societies around the world. During this youth exchange, we are going to learn about racism and think about ways to combat it in interactive ways - by playing games, making videos, discussing and learning from each other.

Přihlásit se můžete ZDE.

Více informací najdete v infopacku:


Hledáme účastníky: Digital Readiness in Youth Work

Spouštíme nový roční projekt zaměřený na zlepšování schopností pracovníků s mládeží používat ve svých aktivitách a propagaci své organizace nejrůznější digitální nástroje - Digital Readiness in Youth Work.

Ve spolupráci s partnerskými organizacemi z Polska, Itálie, Rumunska a Turecka uspořádáme 3 "Learning-Teaching-Training Activities", které na sebe budou navazovat, na každé z nich se účastníci naučí pracovat s jinými digitálními nástroji.

Termíny LTT-aktivit jsou následující:

  • 21st - 26th March 2023 (Poland)
  • 15th - 21th May 2023 (Turkey)
  • 27th September - 3rd October (Czech Republic)

Pro projekt preferujeme účastníky, kteří se mohou zúčastnit všech termínů - v opačném případě vás ale rádi můžeme mít i třeba jen v záloze jako náhradníky. :)

Více informací a přihláška zde:


Hledáme účastníky: Connect for Impact

Druh projektu: školení pro pracovníky s mládeží

Termín: 3. - 10. 5. 2024

Místo konání: Tábor, Česká republika

Obsah projektu:

“Connect for Impact” is a training course focused on networking, which aims to connect youth workers from different youth organizations in order to:

  • Form new partnerships and develop project ideas.

  • Exchange good practices and inspire each other.

  • Gain new motivation and “drive” for their work on youth projects.

Více informací najdete v infopacku:

 


Hledáme účastníky: Share Our World(s)

Druh projektu: výměna mládeže

Termín: 10. - 22. 6. 2024

Místo konání: Slavňovice, Česká republika

Obsah projektu:

1) Intercultural learning → because we will be staying together with people from other countries and we want to use the chance to learn as much as possible, become more open and respectful.

2) Sustainability → because we will be staying at our beautiful campsite and we want to use the chance to make you more aware about nature around us and the importance of protecting it.

3) Active citizenship → because we don‘t want you to keep what you learn only to yourself, but to share it in your community and influence others.

Více informací najdete v infopacku:


Hledáme účastníky: Lets Talk

Druh projektu: školení pro pracovníky s mládeží

Termín: 21. - 23. 9. 2024 (+ 2-4 dny na cestu)

Místo konání: Tábor, Česká republika

Obsah projektu:

Our European societies are increasingly filled with disinformation and fake news that aim to awaken fear in people and undermine their trust in democratic institutions as well as one another. The information war of Russia against the EU is more intense than ever. Partly because of the power of disinformation narratives, people are losing the ability to discuss common issues constructively, disagree with respect. Disregarding different opinions as stupid can eventually lead to radicalization of those people, who originally only wished to be listened to.

At the same time, media literacy is being underestimated at schools in most European countries. Youth are often lacking the chance to talk about their opinions with others in a safe space, discuss and be confronted with other points of view. Even though these seem to be the most crucial skills these days.

The idea of this TC is simple: Let‘s Talk!

Brzy se zde objeví infopack se všemi informacemi k projektu.