Site Logo
Site Logo
  • O nás
    • Aktuality
    • O společnosti
    • Partneři
    • Zpěvník
  • Dětský Tábor
  • Kronika
  • Tábořiště
  • Galerie
  • Kontakt
Nabízíme
Nabízíme
Čestina CZ
  • Čeština Čeština
  • Englisch Englisch
Vítejte na naší stránce

Kronika

  • Vše
  • Letní tábor
  • Oddílové akce
  • Erasmus+
  • Erasmus+ cizí
Chronicle Image

Digital Youth

od 18.04 do 18. 04. 2022

Na přelomu března a dubna 2022 se konal již čtvrtý ročník úspěšného projektu „Digital Youth.“ Po Arménii se projekt vrátil do místa svého vzniku, do slunného Turecka. V hotelu asi 35 km od města Mersin se sešla třicítka účastníků z Řecka, Itálie, Slovenska, Srbska, Turecka, Lotyšska a samozřejmě Česka. Úkol byl jasný – stejně jako minulé roky využít 10 dní projektu k postupnému učení se práce s fotoaparáty, kamerami a editovacími programy, které vyústí až k natočení vlastního kratšího filmu. Mezi workshopy ale účastníci poznávali i jednotlivé rozdílnosti mezi kulturami a zvyky, stejně jako věci, které nás spojují. A na téma interkulturního dialogu a stereotypů se také zaměřovalo několik filmů, které na projektu vznikly.

V sobotu po odevzdání filmů následoval výlet do dvoumilionového Mersinu, kde účastníci projektu viděli třeba typický turecký bazar, nebo třeba hlavní mešitu. Celý projekt byl zakončený tradičním promítáním filmů, na které byli pozváni dokonce i hosté z Mersinu. Čtvrtý „Digital Youth“ je tedy úspěšně za námi a my už můžeme přemýšlet, kde se bude konat další ročník…

Na filmy, které jsme během projektu natočili, se můžete podívat na našem YouTube kanálu.

Na fotky z galerie se můžete podívat ZDE

Barbora Baková, účastnice

Oddílové akce Fotogalerie
Chronicle Image

GENERATIONS

od 18.04 do 18. 04. 2022

V říjnu 2021 jsme ve spolupráci s naší rumunskou partnerskou organizací spolupořádali výměnu mládeže v rumunské vesničce Cehetel. Pro naši českou skupinku začal projekt návštěvou Vídně a potom noční cestou vlakem z Vídně do Sighisoary, ze které jsme byli trochu nesví, ale nakonec jsme si ji všichni užili. V Rumunsku nás přivítala krásná odlehlá vesnička v horách, která se nám na první pohled moc líbila. Projekt byl zaměřený na mezigenerační dialog a vesnické tradice. Každý národní tým připravil pro ostatní interaktivní workshop o jedné tradici své země - naučili jsme se třeba maďarskou tradiční malbu na dřevo, plést řecké náramky, hrát španělské karetní hry, atd. Nutno poznamenat, že česká výroba pomlázky a následné koledování mělo největší úspěch. Večer jsme si pak (snad ještě více než na jiných projektech) užívali kulturní večery a tradiční tance. Na konci projektu jsme se také vydali na výlet do Sighisoary, rodného města slavného Drákuly. Protože je Transylvánie etnicky velmi zajímavým regionem, užili jsme si také hodně debat o historii a národním cítění. A protože jsme bydleli na vesnici, všechno ještě ozvláštňovaly krávy a husy, které si chodily všude, kam se jim zlíbilo. Po cestě domů mládež horlivě debatovala, kam pojedeme příště a koho kde navštívíme a já si užívala hezký pocit, že se to zase jednou dobře povedlo.

Mája

Na fotky z galerie se můžete podívat ZDE.

A zde si můžete přečíst brožuru, do které jsme zaznamenali všechny rurální tradice a problémy, o kterých jsme během projektu diskutovali:

generations-booklet
Oddílové akce Fotogalerie
Chronicle Image

Read Beyond The Title

od 12.04 do 12. 04. 2022

V období od osmého do čtrnáctého března se ve Slovenské Trnavě uskutečnil projekt s názvem Read Beyond the Title. Již z názvu je jasné, že tématem bylo ověřování informací, čtení s porozuměním, vytváření názorů a argumentů a práce s manipulací.

Projekt byl financován European Youth Foundation a vznikl pod záštitou Rady Evropy. Programem nás provázely skvělé pořadatelky ze slovenské organizace Youth for Equality. Společně s Čechy a Slováky se akce zúčastnili i mladí nadšenci z Turecka, Řecka, Belgie a Finska. Kromě výše zmíněných dovedností jsme si tak z projektu mohli odnést i nově nabyté znalosti o kulturách těchto zemích, které jsme získali hlavně během interkulturního večera. Hlavně slovenská kultura se ale jistě zapsala do vzpomínek všem nesmazatelným písmem. Slovensku byl totiž věnován celý večer. Všichni měli možnost ochutnat tradiční slovenské halušky s bryndzou a poslechnout si naživo folklorní soubor, který nám dokonce předvedl, jak vypadá tradiční slovenská svatba.

Většina programu se ale samozřejmě točila kolem fake news a do aktivit se promítla i aktuální ruská invaze na Ukrajině. Ptali jsme se tak kolemjdoucích na ulicích, odkud získávají informace o této válce a jakou jim přikládají důvěru. Mimo jiné jsme ale i vytvářeli vlastní stolní hry, nebo si zkusili arteterapii. Myslím, že nikdo z nás na těchto sedm dní jen tak nezapomene a proto doporučuji všem se podobné aktivity taky zúčastnit. 

Veronika Sodomová, účastnice projektu

Na fotky z galerie se můžete podívat ZDE

Oddílové akce Fotogalerie
Chronicle Image

Letní tábor 2021

od 13.12 do 13. 12. 2021

Letošní celotáborová hra nesla téma "Zaklínač" a děti prožívaly příběh zasazený to fantazijního světa plného magických tvorů a příšer. Za různé hry a soutěže získávaly stránky bestiáře a dozvídaly se, jak kterou příšeru odehnat, nebo zneškodnit. Když se pak takové stvoření ocitlo v okolí, děti otevřely bestiář, podle něj namíchaly správný lektvar, vyřkly zaklínadlo nebo vyrobily amulet a příšery se zbavily. Zároveň děti plnily různé zkoušky (zkoušku odvahy, poznávání bylin a souhvězdí, rozdělávání ohně), díky kterým se stávali moudřejšími a pokročilejšími zaklínači.

I letos byl náš tábor mezinárodní - polovinu skupiny tvořily děti ze Španělska, kterou doprovázel náš dlouholetý kolega a kamarád Isaac. V prvním týdnu byl tábor navíc spojený se školením pro pracovníky s mládeží v rámci projektu Erasmus+, a tak mohly děti zažít program připravený účastníky z různých evropských zemí - z Lotyšska, Rumunska, Turecka, Španělska, Chorvatska, Slovenska a Česka. Společně jsme vyrazili na tradiční výlet do Tábora a netradičně se povídali také do táborského podzemí.

V druhé polovině tábora jsme pak uspořádali dvoudenní výlet - navštívili jsme zámeckou zahradu ve Vrchotových Janovicích, přespali jsme na zahradě ve Štětkovicích a šli jsme na prohlídku do záchranné stanice a motýlária ve Voticích. Ani letos nechyběly táboráky se zpěvem, koupání v řece, výlety na lodičkách, sbírání borůvek a jiné aktivity, které mají děti rády.

Na fotky z galerie se můžete podívat ZDE

Mája

Letní tábor Fotogalerie
Chronicle Image

Respect for Diversity - Everybodys Business

od 05.11 do 05. 11. 2021

 Po tom, co jsme zorganizovali dva projekty v Turecku, rozhodli jsme se přejít (přinejmenším z geografického hlediska) k ještě větší výzvě a vydali jsme se do Libanonu. Partnery nám byli naše dvorní školitelka Ieva a organizace Amel Association International, která nám pro seminář zajistila výborné podmínky. Cílem semináře bylo dozvědět se více o diverzitě/rozmanitosti a naučit se vést mladé lidi k tomu, aby si jí cenili a nikoli se jí báli. K rozmanitosti samotného projektu přispěl fakt, že polovina účastníků nebyla z Evropy, nýbrž z Turecka, Libanonu, Sýrie, Maroka a Jordánska, což prostor pro interkulturní dialog značně rozšířilo. Protože jsme se snažili udělat program co nejpraktičtější, zorganizovali jsme krátké hry pro děti v uprchlickém táboře a živou knihovnu v centru organizace Amel, podívali jsme se také do starověkého města Byblos a do starého vězení, kde v době okupace Izraelci věznili Libanonce. Když jsme pak projekt společně hodnotili, nejednou zazněla slova jako "unforgettable" a "life-changing" a my jsme si jistí, že v nás společné dobrodružství v Libanonu zústane a bude nás formovat ještě dlouho potom, co se vrátíme domů do svých evropských stereotypů.

Tady si můžete přečíst parádně detailní článek, který o projektu napsala česká účastnice Lada.

Pokud se chcete dozvědět více o organizaci Amel, která nás v Bejrútu hostila, můžete se podívat na jejich webové stránky.

Na fotky z galerie se můžete podívat ZDE

Mája

Oddílové akce Fotogalerie
Chronicle Image

Letní tábor

od 05.11 do 05. 11. 2021

 Ačkoli kvůli pandemické patálii nebylo ještě krátce před táborem jisté, jak všechno dopadne, podařilo se nám nakonec i letos uspořádat projekt s mezinárodní účastí díky programu Erasmus+ a přivítat na tábořišti kromě táborových dětí také mladé lidi ze Slovenska, Španělska a Turecka. I tentokrát jsme je vedli k tomu, aby trávili čas s dětmi a připravovali pro ně hry - za zmínku určitě stojí noční hra na téma archetypů nebo "station rotation" s plněním různých úkolů.

Největším dobrodružstvím letošního tábora byl bez pochyby dvoudenní "puťák". Podívali jsme se do Sedlčan, kde děti plnily různé úkoly, dozvídaly se o sedlčanské historii a poznávaly místní lidi. Po desetikilometrovém pěším přesunu do Počepic, při kterém jsme bojovali s horkem, vysokou trávou i různými vodními překážkami, jsme si užili zaslouženou kofolu a tousty. Přespali jsme v počepické tělocvičně a druhý den jsme se pak vypravili do Milevska, kde jsme si prohlédli tamní krásný klášter (a my vedoucí jsme žasli nad tím, jak tiché a pozorné dokáží naše děti být).

Co se týče výletů pryč z tábořiště, užili jsme si letos jako každý rok hru "dobré skutky", tentokrát se sladkou výhrou v podobě výborných palačinek od Máji jr. Stihli jsme také výlet do Příběnic a (lehce neplánovaně) na Stádlecký most. Kompenzovali jsme si tak deštivé dny, které nás letos pod střechu zaháněly relativně často. I záverečné pouštění lodiček a loučení proběhlo nakonec v dešti. Snad nás na dalších letošních akcích čeká už jenom sluníčko.

Na fotky z galerie se můžete podívat ZDE

Všechny fotky z tábora najdete zde. 

Mája

Oddílové akce Fotogalerie
Chronicle Image

Be the leader!

od 05.11 do 05. 11. 2021

První prázdninový týden se na břehu řeky Lužnice u Slavňovic sešla mezinárodní skupina mladých lidí z Chorvatska, Španělska, Lotyšska, Turecka, Rumunska, Slovenska a České republiky. Začátek intenzivního osmidenního Erasmus+ školení „Be The Leader“ se nesl v duchu diskuzí a debat zaměřených na vůdčí schopnosti, mezinárodní komunikaci a skupinovou dynamiku. Následně byly získané vědomosti aplikované do praxe a to formou organizování aktivit pro děti a dospívající z Čech a Španělska, kteří se účastnili současně probíhajícího letního tábora. Na závěr 8 dní plných her a debat na vážná či méně vážná témata, se vzpomínkou na krásné chvíle strávené v obklopení přírody a inspirativními lidmi, přišlo loučení. Každý z účastníků si odvezl nové nevšední zážitky a vědomosti zpět do svojí země a mohl odjet s vědomím, že na ně děti z tábora jen tak snadno nezapomenou, a že mají ve světě skupinu lidí, které mohou nazývat přáteli.

Na fotky z galerie se můžete podívat ZDE.

A zde najdete článek o tomto projektu, který jsme publikovali v Táborském deníku.

Ajka Štindlová, účastnice projektu

Oddílové akce Fotogalerie
Chronicle Image

Finger-travelling

od 05.11 do 05. 11. 2021

Na konci léta 2021 přivítalo naše tábořiště mladé lidi z Řecka, Česka, Španělska a Transylvánie v rámci projektu "Finger-travelling". Program prvního týdne byl takovým úvodem k tomu, co mělo následovat. Prostřednictvím různých her jsme se navzájem seznamovali a zároveň jsme pronikali hlouběji do dvou hlavních témat projektu - interkulturního dialogu a neformálního vzdělávání. Uspořádali jsme také výlety do Prahy a do Tábora.  V druhém týdnu jsme se konečně dostali k onomu cestování, které slibuje název projektu. Každý den jsme "cestovali" do jedné ze čtyř zastoupených zemí - daný národní tým připravil dopolední program, kdy ostatním přibližoval svoji zemi a kulturu, a následně uvařil k večeři typické národní jídlo.

Španělský tým připravil typické národní hry, ale i zajímavou debatu o různých aspektech španělské kultury a politiky. Český tým zorganizoval role-play hru o nástrahách, které na cizince v česku čekají, a workshop táborových dovedností. V Rumunsku jsme cestovali mezi stanovišti představujícími rumunská města a díky simulační hře jsme si dovedli lépe představit chudobu, kterou do Rumunska přinesl Ceausescův režim. V Řecku jsme se naučil dělat frappé, říkat podivné řecké fráze a divadelně jsme ztvárnili nejznámější řecké hry. K večeři jsme se pak mohli těšit na postupně na španělskou omeletu, českou svíčkovou, rumunský guláš vařený nad ohněm a řecké masové koule. Přestože velkou část projektu znepříjemňoval déšť a zima, všichni jsme si ho dokázali užít, navázat přátelství a mnoho nového se naučit.

Na fotky z galerie se můžete podívat ZDE.

Mája

Oddílové akce Fotogalerie
Chronicle Image

Lab for Life

od 05.11 do 05. 11. 2021

V ukrajinském hlavním městě se 21. září sešla skupina skoro 30 mladých lidí plných nápadů, kteří společně až do 29. září trávili čas skupinovými aktivitami, hrami a společnou prací na projektech. Projekt tvořil zajímavý mix národnosti. Setkali se tu kromě Ukrajinců i Španělé, Italové, Poláci, Rumuni,Albánci, Gruzínci, Arméni a my, tři studenti z České republiky.

Ubytováni jsme byli ve dvoulůžkových pokojích v hotelu vzdáleném od centra 25 minut autem nebo hodinu metrem. Nejvíce času jsme v něm ale nestrávili na pokojích nebo v restauraci, ale v konferenční místnosti, kde jsme pracovali na zadaných úkolech, seznamovali se s novými přáteli, pracovali na svém osobním rozvoji a zdokonalovali své tvůrčí schopnosti. Nechyběly ani neformální aktivity pro integraci různých kultur.

Naplánovány byly i interkulturální večery, kde se měly představit všechny národy, jejich zvyky, jídlo, pití, tance a pod. Bohužel jsme ale neměli dovoleno v pronajatých prostorách jíst vlastní jídlo a pít vlastní alkohol, a proto jsme většinu večerů trávili v přilehlém parku Veselka (ukrajinsky to znamená duha) a tak jsme mohli při měsíčku a čtyřech stupních Celsia poznat pravou ukrajinskou kulturu s Horilkou v jedné ruce a špekem s kyselou okurkou v druhé. Hlavně jsme tu ale všichni poznali nové přátele. A já věřím, že se aspoň s některými určitě ještě uvidím.

Na fotky z galerie se můžete podívat ZDE.

Veronika Sodomová, účastnice projektu

Oddílové akce Fotogalerie
Chronicle Image

Digital Youth

od 05.11 do 05. 11. 2021

Když jsme se před třemi roky rozhodovali, kde uskutečníme třetí ročník našeho úspěšného projektu Digital Youth, volba padla na Arménii, asijskou zemi, která má s evropskou kulturou mnohé společné. Od první chvíle se to zdála být ideální země pro náš projekt zaměřený na interkulturní vzdělávání. Měli jsme ambici do Arménie přivést i účastníky z Turecka a Azerbajdžánu. Chtěli jsme diskutovat o tom, jak politici prostřednictvím nacionalismu rozdělují společnost, vytváří strach a nenávist mezi lidmi hovořícími různými jazyky nebo vyznávajících různá náboženství. Projekt se měl uskutečnit vloni v červnu, ale bohužel kvůli koronavirovému šílenství musel být odložen. Letos jsme využili částečného rozvolnění, s pořádnou dávkou rizika koupili letenky a do Arménie konečně vyrazili. Po válce, která však vloni obnovila napětí v regionu, bylo nemožné očekávat, že mezi účastníky budeme mít v Arménii Turky nebo Azery. Kvůli uzavřené hranici mezi Gruzií a Arménií jsme nemohli počítat ani s účastníky z této země. Přesto hodnotím náš letošní ročník jako ten nejvydařenější. Krátké filmy, které jsme za několik dní v Arménii vytvořili jsou plné emocí z nedávného konfliktu. Účastníci z Evropy si z Arménie odváží zkušenost, jak křehký může být mír a jak destruktivní je válečný konflikt.

Na fotky z galerie se můžete podívat ZDE

Naše krátké filmy můžete shlédnout zde.

Lukáš

Oddílové akce Fotogalerie
Chronicle Image

Nature and Primitive Technology

od 05.11 do 05. 11. 2021

 Ačkoli byla situace v podstatě do poslední chvíle hodně napínavá, podařilo se nám k naší radosti na konci prázdnin uspořádat ještě jednu výměnu mládeže na tábořišti. Hlavním tématem bylo tentokrát to, co nám, táborníkům, jde nejlépe - učení se přežít v přírodě s minimálním použitím techniky. Dovedností, ve kterých se účastníci mohli zdokonalovat, byla opravdu celá řada - rozdělávání ohně (byly i pokusy - ač marné - rozdělat bez sirek), řízení kánoe, pohyb v lese, poznávání hub, vaření. Společnými silami postavili účastníci přístřešek a také saunu, kterou nadšeně využívali. Program měl na starosti především náš španělský kolega Isaac, který do něj vnesl své oblíbené debaty o společnosti a minimalistickém způsobu života. Nejpůsobivějším zážitkem byl dozajista výlet na nedalekou zříceninu Příběnice, kde jsme strávili noc pod širým nebem. K večeři jsme si opekli buřty a dlouho do noci jsme seděli u ohně a užívali si úžasnou atmosféru zříceniny. Dále jsme během projektu uspořádali také výlet do Prahy a do Tábora - s tradičním návratem krásnou stezkou podél řeky Lužnice. Jsme moc rádi, že se nám konec léta podařilo strávit produktivně a vesele.

Na fotky z galerie se můžete podívat ZDE

Mája

Oddílové akce Fotogalerie
Chronicle Image

Beginners Guide to Youth Work

od 05.11 do 05. 11. 2021

 Program tohohle projektu jsme s kolegou Isaacem plánovali už od října a hrozně jsme se na něj těšili. Šlo o trainingový kurz, jehož cílovou skupinou byli mladí lidé, kteří začínají pracovat s mládeží a potřebují získat základní zkušenosti do začátku. Dopolední část programu se většinou zaměřovala spíše na téma "leadership", účastníci pilovali své komunikační dovednosti a debatovali o problémech a výzvách, kterým mladí lidé v současném světě čelí. Odpolední část se pak zaměřovala více na práci s mládeží - účastníci představili ostatním své organizace, sami si dvakrát v praxi vyzkoušeli organizaci aktivit, a zjistili, co obnáší vedení projektů pro mládež. Abychom si odpočali od nabitého programu, uspořádali jsme výlet do Prahy a kromě něj také různé hry na odlehčení atmosféry. Podařilo se nám shromáždit skupinu motivovaných a aktiviních mladých lidí se kterými byla radost se pracovat, ale i se bavit a smát. Když jsme každý večer s ostatními sdíleli svůj "happy moment of the day", vždy bylo o čem mluvit a na co vzpomínat.

Na fotky z galerie se můžete podívat ZDE.

Mája

Oddílové akce Fotogalerie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6

© 2024 Dumánci, All Rights Reserved

  • Zpěvník
  • Projekt