od 15.06 do 27. 06. 2023
Když jsem viděla nabídku projektu v přírodě, neváhala jsem a ihned jsem věděla, že se zúčastním. Kromě Čechů zde byli také účastníci ze Španělska a Arménie. Po prvních pár dnech stydlivého ticha se prolomily ledy a všichni jsme mezi sebou našli kamarády. Stres z jazykových nedostatků, který jsem při příjezdu měla, ze mě opadl hned, jakmile se se mnou dívky ze Španělska chtěly dorozumívat přes překladač. Z toho jsem pochopila, že nejsem jediná, která si svou schopností mluvit anglicky není úplně jistá.
Během dopoledního programu jsme se každý den všichni dozvěděli mnoho informací o fungování jiných zemí. Tématem byla například politika, zdravotnictví, sociální péče, školství, nebo pohled všech zemí na stejnopohlavní páry. Kromě toho jsme také po celou dobu pracovali na komunikačních dovednostech a na tom, jak působíme na ostatní lidi. Ve skupinách jsme pak vymýšleli reálné i méně reálné cesty, jak zastavit, nebo alespoň nezhoršovat problémy co tuto planetu a její obyvatele ohrožují. Z této aktivity si nejvíce pamatuju moment, kdy jedna ze skupin představila návrh jíst lidi k zastavení hladovění, což zároveň vyřeší i problém s přelidněním.
Během volného času, který jsme měli každý den po obědě jsme chodili na kánoe, plavat, opalovat se a Španělé si užívali svou poobědovou siestu. Při hrách jsme zažili spoustu zábavy. Například při hře TikTok, pantomimě, nebo při hře kiss or meow, která byla jednou z posledních společných her.
Posledním a samozřejmě velmi podstatným bodem jsou národní dny, kdy si účastníci každé země připravili dopolední program pro ostatní a k večeři uvařili své typické národní jídlo. I během těchto dní jsme se o jiných kulturách mnoho dozvěděli, naučili se hry, které se v jiných zemích hrají a samozřejmě jsme se vzájemně naučili mnoho cizích slovíček.
Jsem vděčná, že jsem měla příležitost tu být.
Text výše napsala účastnice projektu, Beáta Pavelková.
A tady najdete brožuru plnou her, které jsme hráli během národních dnů, a výborných národních receptů, které jsme ochutnali: